آموزش

سایر بیماری های قلب نشانه های گرفتگی رگ قلب را جدی بگیرید

علل گرفتگی رگ های قلبی
 وقتی در نتیجه‌ی رژیم غذایی غنی از گوشت قرمز، فرآورده‌های لبنی و تخم‌مرغ، ذرات کلسترول، چربی و سلول‌های دیگر در سرخرگ‌ها تجمع پیدا کنند، رگه‌های چربی در جداره رگ ها ایجاد می‌شود که درنهایت با تشکیل پلاک منجر به اختلال در گردش خون می‌شوند.
 
در بیماری عروق کرونری که شایع‌ترین اختلال قلبی – عروقی شمرده می‌شود، این انسدادهای ایجاد شده روی سرخرگ‌های منتهی به قلب تاثیر می‌گذارند و منجر به درد قفسه‌ی سینه و اغلب، حمله‌ی قلبی می‌گردند.
 
اما چنین انسدادهایی فقط روی سرخرگ‌های قفسه‌ی سینه تاثیر نمی‌گذارند؛ بیماری آترواسکلروزیس یا تصلب شرایین یا ضخیم‌شدن سرخرگ‌ها، می‌تواند هر سرخرگی را در بدن تحت تاثیر قرار دهد و این منجر به بروز نشانه‌های متفاوتی در سرتاسر بدن می‌شود که علامت هشداری برای بیماری‌های قلبی – عروقی به شمار می‌آید.
 
علائم ظاهری گرفتگی رگ قلب
با این که افراد مختلف نشانه‌های مختلفی دارند، بسیاری از نشانه های گرفتگی عروق با بیماری های دیگر مشابه هستند ولی بعضی از آن ها را باید جدی گرفت. در این‌جا به سه نشانه عمومی بروز گرفتگی سرخرگ‌ها اشاره می‌کنیم:
 
درد پایین کمر
 
تاثیر گرفتگی عروق در بروز کمردرد :
 رگ‌های منتهی به بخش پایینی کمر اولین جایی در بدن هستند که پلاک‌ها در آن‌جا جمع می‌شوند و نشانه‌های گرفتگی عروق بروز پیدا می‌کند.کاهش جریان خون به سمت بخش پایینی کمر منجر به ضعیف شدن دیسک و مستهلک شدن مهره‌ها می‌شود، در نتیجه فتق دیسک دردناک ایجاد می‌شود و روی اعصاب فشار وارد می‌کند.
 
اختلال نعوظ در مردان
 
در بسیاری از موارد، اختلال نعوظ نشانه‌ی اولیه‌ی گرفتگی سرخرگ‌ها است. وقتی جریان خون به سمت پینس (آلت تناسلی مرد) کاهش پیدا کند، عملکرد جنسی دچار اختلال می‌شود. نتایج مطالعه‌ای اخیراً نشان داده است که غربالگری مردان دچار اختلال نعوظ می‌تواند از میلیون‌ها حمله‌ی قلبی یا سکته در طول بیست سال بعدی پیشگیری کند.
 
سکته
وقتی پلاک در سرخرگ‌های منتهی به مغز جمع شود، مسیر عبور خون باریک می‌شود و بخشی از مغز از دریافت خون غنی از اکسیژن محروم می‌ماند، و از آن‌جا که سلول‌های مغز بدون اکسیژن نمی‌توانند زنده بمانند سکته ی مغزی با نام سکته‌ ترومبوتیک اتفاق می ‌افتد.
 
آزمایش های تشخیص گرفتگی رگ قلب
 
آزمایش استرس تردمیل : این تست، یک آزمایش عمومی است که معمولا برای تعیین وضعیت سلامت کلی فرد و یا به دلیل نشانه های اولیه گرفتگی قلبی مثل خستگی دائمی، درد قفسه سینه، سر شدگی طولانی مدت اعضا و … تجویز می شود.
 
اکوکاردیوگرافی قلب
 
تشخیص گرفتگی عروق قلب با اکو: قبل و بعد از این که شخص روی تردمیل راه برود، وسیله‌ کوچکی روی قفسه‌ سینه‌ اش قرار می‌ دهند. این وسیله امواج فرا صوت منتشر می‌کند که بعد از برخورد به قلب، کمانه می‌کنند و برمی‌گردند و تصویری متحرک از قلب و دریچه‌ها ایجاد می‌شود.
آزمایش هسته‌ای قلب: بعد از ورزش و در حال استراحت، یک ماده‌ی رادیواکتیو به درون رگ‌ ها تزریق می ‌شود که به قلب می‌ رسد. تصاویری که با استفاده از دوربین در اختیار پزشک قرار می‌گیرد می‌تواند مناطق دارای جریان خون غیر نرمال عضله‌ قلبی را مشخص کند که ناشی از باریک شدن یا انسداد سرخرگ‌ها است، و همچنین در این تصاویر اسکار ناشی از حملات قلبی پیشین هم مشخص می‌گردد.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا MRI:
فرد درون دستگاه MRI دراز می‌کشد. دارویی استفاده می‌شود که جریان خون را به سمت قلب افزایش دهد و بعد از آن، تصاویر در حالت بدون حرکت ثبت می‌شوند. با استفاده از این تصاویر می‌ توان محل حملات قلبی پیشین را تشخیص داد و متوجه شد که وضعیت کارکرد مناطق مختلف قلب چگونه است.

ساعت : 12:25 -  روز  : سه شنبه  - 28 /  5 / 1399 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :81

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود