آموزش

وزیر بهداشت عنوان کرد:

قاتلی خاموش تر و مهلک تر از فشارخون بالا وجود ندارد

دکتر سعید نمکی اظهار کرد: طبق آمار، از 380 هزار مرگ در سال 96، حدود 313 هزار مرگ به بیماری های غیرواگیر و161 هزار مرگ نیز به دلیل فشارخون بالا یا بیماری های ناشی از فشارخون، رخ داده است.
 
وزیر بهداشت فشارخون را قاتل خاموش توصیف کرد و افزود: قاتلی خاموش تر و مهلک تر از فشارخون بالا وجود ندارد و این در شرایطی است که حداقل 40 درصد از مبتلایان به فشارخون بالا، از این موضوع اطلاعی ندارند و زمانی که دچار بیماری مزمن کلیوی یا سکته مغزی و قلبی می شوند، اطلاع پیدا می کنند که دیر است. به همین دلیل، کنترل فشارخون را به عنوان نخستین اولویت مقابله با بیماری های غیرواگیر معرفی کردیم.
 
دکتر نمکی با بیان اینکه 50 درصد از بیماران مبتلا به فشارخون بالا، تحت کنترل و درمان مناسب قرار ندارند، گفت: طبق برآوردها، در حال حاضر، حدود 15 میلیون بیمار مبتلا به پرفشاری خون در کشور داریم.
 
وزیر بهداشت با اشاره به برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور، تصریح کرد: در بسیج ملی کنترل فشارخون، درصدد هستیم که با مشارکت های بین بخشی، مردم را با عامل خطر فشارخون آشنا کرده و با شناسایی موارد جدید مبتلا به فشارخون، مردم را درخصوص شیوه های کنترل و پیشگیری از ابتلا به فشارخون آگاه کنیم.
 
دکتر نمکی با بیان اینکه انتظار می رود در بسیج ملی کنترل فشارخون حدود 2 میلیون بیمار مبتلا به فشارخون بالا شناسایی شود، اظهار کرد: میزان مصرف نمک در ایران، دو برابر کشورهای دیگر است. در ایران حدود 11 گرم و میانگین مصرف نمک کشورهای دیگر، حدود 5 گرم است. البته ذائقه هر کشوری، بستگی به تاریخچه آن ملت دارد. ایران، کشوری پرآفتاب است و بالطبع، مردم تعریق بیشتری دارند، بنابراین با از دست دادن سدیم، برای تامین آن، بدن نیازمند مصرف نمک و خوراکی های شور می شود که در گذشته پدران ما با مصرف غذاهای شور آن را جبران می کردند؛ این در شرایطی است که امروزه، فرزندان سایه نشین ما ذائقه نیاکان خود را آموخته اند.
 
وزیر بهداشت بیان کرد: نمی توان گفت که مردم نمکدان ها را از سفره خود حذف کنند، بلکه باید سعی کنند، فقط 30 درصد از نمک مصرفی خود را کاهش دهند. در این راستا، توجه و مساعدت زنان خانه دار، رستوران ها و نانوایی ها بسیار راهگشا خواهد بود.
 
دکتر نمکی خطاب به روسای مراکز روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی کشور، گفت: از شما می خواهیم در دستگاه ها و در سطح ملی، کمک کنید که بتوانیم این قاتل خاموش را مغلوب کرده و در این زمینه، به نتایج مطلوبی دست پیدا کنیم.

ساعت : 12:45 -  روز  : دو شنبه  - 13 /  3 / 1398 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :119

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود