آموزش

حقایقی درباره نوروپاتی دیابتی

دیابت می تواند علاوه بر قلب و کلیه، به اعصاب شما نیز آسیب برساند. علائمی مانند سوزن سوزن شدن، بی حسی و سوزش از علائم نوروپاتی دیابتی است.

با این حال در نظر گرفتن برخی موارد می تواند شروع نوروپاتی دیابتی را به تاخیر بیندازد یا این که پیشرفت آن را کند نماید.

آسیب های عصبی در دیابتی ها بسیار شایع است: حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت برخی از انواع نوروپاتی دیابتی را تجربه می کنند و آن هم 15 تا 20 سال بعد از شروع دیابت. در اثر دیابت رگ های بدن دچار مشکل می‌شوند و در وظیفه خود که خون‌رسانی و تغذیه سلول ‌های مختلف است ناموفق عمل می ‌کنند و به ‌خاطر این نارسایی، اعصاب آسیب می ‌بینند. به‌ علاوه میزان بالای قند خون در آسیب اعصاب دخالت دارد.

علائم نوروپاتی ممکن است به آرامی توسعه یابد: برخیعلائم نوروپاتی دیابتی مانند سوزن سوزن شدن، درد، بی حسی در نوک انگشتان دست و پا، عرق کردن غیر طبیعی، مشکلات در دفع مدفوع و ادرار، مشکلات نعوظ و داشتن مشکلاتی در بلع ممکن است به آرامی ایجاد شود و از نگاه اول دور بماند.

برخی موارد آسیب های عصبی را تشدید می کند: سیگار کشیدن، کلسترول و فشار خون بالا و همچنین اضافه وزن و الکل، نوروپاتی دیابتی را تشدید می کند.

کنترل قند و استفاده از داروها، درمان های کلیدی آسیب های عصبی هستند: مهمترین خط درمان کنترل قند برای جلویگری از آسیب های عصبی بیشتر است. داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد تشنج و یا برخی مسکن های مخدر به کاهش درد در این بیماران کمک می کند. کرم های پوست حاوی کپسایسین و یا لیدوکائین نیز می توانند تسکین دهنده باشند. درمان های دیگر برای بیماران مانند درمان مشکلات مثانه و روده و دیگر اعضای بدن که تحت تاثیر قرار گرفته اند، مورد نیاز است.

تغییر در شیوه زندگی، یک روش متفاوت است: کنترل قند خون به دنبال اجرای یک برنامه غذایی سالم و ورزش منظم، مانیتور روزانه قند خون و تماس مکرر با پزشک، ترک سیگار و عدم نوشیدن الکل، باعث مدیریت بهتر نوروپاتی دیابتی می شود.

مراقبت روزانه از پاها: از آنجا که بی حسی در پاها منجر به پای دیابتی در بیماران می شود، مراقبت مکرر از پاها در بیماران ضروری است چون هر گونه تاول و زخم کوچکی در این بیماران منجر به عفونت و در نهایت قطع عضو می شود. تمیز نگه داشتن پاها و استفاده از لوسیون های روزانه، استفاده از جوراب های ضخیم و کفش های راحت در جلوگیری از ابتلا به پای دیابتی موثر است.

منبع: http://iec.behdasht.gov.ir/

ساعت : 10:48 -  روز  : یکشنبه  - 3 /  8 / 1394 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :7638

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود