آموزش

دیابتی ها چطور باید از پای خود محافظت کنند؟

 

سخنگوی انجمن دیابت آمریکا اعلام کرده که قند خون کنترل نشده منجر به نوروپاتی محیطی می شود. این ثابت می کند که اگر حتی یک تاول کوچک در پای بیمار دیابتی مشاهده شود، می تواند منجر به قطع عضو و عفونت گردد. انجمن دیابت آمریکا همچنین اعلام می کند که خطر بروز زخم یا قطع عضو در میان افراد مبتلا به دیابت که بیش از ده سال با این بیماری درگیر بوده اند و مردان بیشتر است. عوامل خطر دیگر عبارتند از بیش از 40 سال سن داشتن، فشار خون یا کلسترول بالا.

برای جلوگیری از ابتلا به زخم پای دیابتی، این انجمن توصیه می کند:

انجام معاینات کامل حداقل یک بار در سال: مبتلایان به دیابت باید مراجعات مکرر به پزشک داشته باشند و تحت معاینات کامل قرار گیرند. هر گونه تغییر رنگ، پینه و یا زخم، حساسیت به لمس، پای گرم، قرمز و لمس می تواند علامت شروع زخم پای دیابتی باشد.

خودتان سلامت پای خود را بررسی کنید: زخم پای دیابتی می تواند با یک پینه کوچک آغاز شود. کوچکترین زخمی را نباید نادیده گرفت چون بسیار سریع می تواند به استخوان ها گسترش یابد و منجر به عفونت و قطع عضو شود.

پای خود را روزانه بشویید: شستن روزانه پاها و اطمینان از این که بعد از شستشو پا به طور کامل خشک است، بسیار اهمیت دارد بخصوص فاصله میان انگشتان باید به دور از رطوبت و کاملا خشک باشد. استفاده از کفش های مخصوص برای جلوگیری از پینه نیز مفید است. پوست های بسیار خشک می تواند مستعد ابتلا به عفونت های قارچی باشد. برای این پوست ها می توان از کرم ها و لوسیون استفاده کرد. تمیز نگه داشتن ناخن ها و جلوگیری از پا برهنه راه رفتن نیز اهمیت زیادی دارد.

در انتخاب کفش دقت کنید: حتما در انتخاب کفشتان دقت کنید تا تنگی و  یا هر عیب دیگر آن باعث ایجاد سایش، زخم، تاول و غیره در پاهایتان نشود.بهتر است عصرها کفش بخرید، چون در این زمان پاها بزرگتر می شوند. از پوشیدن کفش های تنگ و یا کفش هایی که دوخت داخلی شان نمایان است خودداری کنید.

جوراب هایتان را با دقت انتخاب کنید: جوراب ها برای محافظت از پاهای دیابتی ها نقش مهمی دارند. به جای جوراب های با الیاف مصنوعی (جنس پلاستیکی یا نایلونی)، از جوراب های پشمی یا نخی استفاده کنید .الیاف مصنوعی باعث گرم شدن پاها شده و زمینه را برای رشد و تکثیر قارچ ها فراهم می سازند.جوراب های بدون دوخت را انتخاب کنید.

علائم آرتریت دیابتی را شناسایی کنید: آرتریت دیابتی نیز یکی دیگر از عوارض دیابت است که اثرات جدی روی پای دیابتی ها گذاشته و زمینه را برای بروز عفونت زخم های جزیی فراهم می کند.اگر در حین راه رفتن در پشت ساق پا احساس درد می کنید که با توقف از بین می رود و با راه افتادن دوباره شروع می شود، به پزشک مراجعه کنید .پزشک نبض شما را از طریق قوزک پا کنترل کرده و سونوگرافی داپلر تجویز می کند تا جریان خون و فشار خون را اندازه گیری کند.

منبع: http://iec.behdasht.gov.ir

 

ساعت : 9:7 -  روز  : یکشنبه  - 22 /  6 / 1394 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :2692

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود