آموزش

علائم و نشانه های سکته یا حمله قلبی چیست؟

  سکته قلبی چیست؟

سکته یا حمله قلبی٬ عبارت از انهدام و مرگ سلولی دائم و غیرقابل برگشت در بخشی از عضله قلب (میوکارد) است که به علت از بین‌رفتن جریان خون و وقوع یک ایسکمی شدید در آن قسمت از قلب روی‌می‌دهد. این توقف گردش خون ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علائم قبلی نمایان گردد یا پس از چند حمله آنژینی(درد قفسه سینه) نمود یابد. عمده‌ ترین دلیل سکته بسته‌ شدن رگ‌های تغذیه‌کننده قلب است. برای رفع انسداد غیر از دارو، از بالن و جراحی قلب باز (تعویض رگ مسدود شده) استفاده می‌شود. سکته قلبی نوعی عارضه فراگیر است که هر ساله باعث درگذشتن هزاران تن می‌گردد.

 علائم سکته قلبی چیست؟

درد در ناحیه قفسه سینه، گردن، کتف یا چپ یا هر دو دست. گاهی اوقات درد در ناحیه شکمی هم حس می شود و بیمار حس می کند از ناحیه فک پایین دچار درد است. اغلب حالت تهوع و استفراغ در فرد دیده می شود. به علاوه اینکه معده درد شدید هم از علائم بروز سکته های قلبی محسوب می شود. گاهی اوقات هم این درد ها با تنگی نفس و احساس خفگی هم همراه می شود و فرد حس می کند یقه پیراهن یا کتش به شدت گلویش را می فشارد. در سکته های قلبی ممکن است فشار خون فرد بسیار افت نماید و یا بر عکس بسیار بالا رود.

عموما این گونه دردها که منجر به سکته های قلبی می شوند. 20 تا 25 دقیقه بیشتر طول نمی کشند و درد جانکاه در این مدت بسیار ناراحت کننده است. بهتر است در این زمان فرد بیمار را به حالتی که پاها بالاتر از قلب باشد قرار داد، یقه لباس و پیراهنش را شل نمود تا تنفس راحت تر شود. بلافاصله با اورژانس تماس بکیرید و از راهنمایی های آنها کمک بگیرید. اگر بیمارستان نزدیک است خودتان بیمار را به محل اورژانس برسانید. در همه این موارد سعی کنید ارامش خود را حفظ کنید و به فرد بیمار دلداری بدهید و به او اطمینان دهید که کمک در راه است و به زودی خواهد رسید. در این لحظات اگر بیمار از قبل دارویی که توسط پزشک تجویز شده باشد، ندارد؛ به هیچ عنوان سرخود دارویی به او نخورانید و از دادن داروهایی که فکر می کنید برای درد مناسب است خودداری کنید.  

hiDoctor.ir  :منبع

ساعت : 8:20 -  روز  : یکشنبه  - 4 /  5 / 1394 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :69575

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود