آموزش

این 5 علامت روی دستتان خبر از بیماری قلبی می دهد

برآمدگی‌های دردناک انگشت
توده‌های روی انگشتان، به خصوص در نوک انگشتان که حساس، صورتی مایل به ارغوانی و دردناک هستند، گره‌های اوسلر نامیده می‌شوند. این توده‌ها می‌توانند نشانه‌ای از اندوکاردیت عفونی باشند (یک التهاب تهدید کننده زندگی سیستم قلبی عروقی).
 
عفونت باکتریایی که به قلب و عروق خونی شما گسترش می‌یابد می‌تواند منجر به اندوکاردیت شود. اگر متوجه توده‌های دردناک در انگشتان خود شدید، نباید آن‌ها را نادیده بگیرید، زیرا انجام این کار ممکن است باعث آسیب جبران ناپذیری به قلب شما شود.
 
گزارشی توسط کریشان پاراشار از دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی وین توضیح می‌دهد که گره‌های اوسلر در نتیجه التهاب در رگ خونی ایجاد می‌شوند. این منجر به عفونت باکتریایی در درم (لایه میانی پوست) می‌شود که باعث افزایش التهاب در سیستم قلبی عروقی می‌شود. گره‌های Osler ممکن است طی چند روز خود به خود ناپدید شوند. اما این بدان معنا نیست که بی ضرر است.
 
اگر مشکوک هستید که توده‌های انگشتان شما گره‌های اوسلر هستند، برای بیوپسی پوست به پزشک مراجعه کنید. همچنین می‌توانید برای تعیین اینکه آیا این برآمدگی مربوط به یک بیماری قلبی است با یک متخصص قلب مشورت کنید.
 
خطوط قهوه‌ای مایل به قرمز یا بنفش روی ناخن‌ها
خطوط قرمز یا بنفش زیر ناخن شما از علائم شایع خونریزی‌های ترکشی هستند. این وضعیت ناشی از آسیب عروق خونی روی ناخن‌های شماست و می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات مربوط به قلب باشد. طبق گفته انجمن پوست آمریکا (AAD)، خونریزی‌های انشعابی، همراه با تب و ضربان نامنظم قلب، می‌تواند نشانه‌ای از بیماری قلبی باشد.
 
مقاله‌ای که توسط محققان دانشکده پزشکی Mount Sinai در نیویورک منتشر شده است، توضیح می‌دهد که خطوط متعدد روی ناخن‌های شما می‌تواند یک مشکل جدی سلامتی را نشان دهد.
 
خونریزی تراشه‌ای به دلیل خونریزی در رگ‌های خونی زیر ناخن شما اتفاق می‌افتد. مجله پزشکی نیوانگلند می‌گوید که این می‌تواند ناشی از ضربه یا عفونت باکتریایی باشد که به سیستم قلبی عروقی گسترش یافته است.
 
چماقی شدن ناخن‌ها
شاید تا به حال نام ناخن چماقی را نشنیده باشید، اما باید بدانید که این یک بیماری رایج است. افرادی که ناخن چماقی دارند، ناخن‌های بزرگ شده، بستر ناخن‌های نرم و ناخن‌های منحنی رو به پایین را تجربه می‌کنند. این مشکل معمولاً زمانی رخ می‌دهد که اکسیژن خون کم باشد.
 
یکی از علل اصلی چماقی شدن ناخن‌ها، اندوکاردیت عفونی است که یک عفونت باکتریایی اتاقک و دریچه‌های قلب است. در حالی که این وضعیت در افراد مبتلا به نقص‌های مادرزادی رایج است، می‌تواند به دلیل بیماری قلبی، آرتروز و بیماری ریوی نیز رخ دهد.
 
اگر چماقی شدن ناخن‌ها ناشی از بیماری قلبی باشد، علائم از انگشت شست و اشاره شروع می‌شود. این بیماری به سرعت توسعه می‌یابد، اما پس از درمان علت زمینه‌ای به راحتی قابل درمان است. اگر متوجه شدید که ناخن هایتان برآمده است، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.
 
دست‌های ضعیف، گزگز و مومی مانند
آمیلوئیدوز یک بیماری نادر است که با بی حسی، درد، ضعف و برآمدگی‌های موم مانند روی دست‌ها مشخص می‌شود. این در نتیجه تجمع یک پروتئین نامنظم به نام آمیلوئید ایجاد می‌شود.
 
هنگامی که رسوبات آمیلوئید در قلب افزایش می‌یابد، جایگزین ماهیچه‌های قلب می‌شود که باعث آمیلوئیدوز قلبی می‌شود. این وضعیت کارکرد صحیح قلب را با مشکل مواجه می‌کند و ممکن است منجر به مشکلات سیگنالینگ سلول‌های قلبی عروقی و ضربان قلب غیر طبیعی شود.
 
مجله انجمن قلب آمریکا (AHA) توضیح می‌دهد که آمیلوئیدوز قلبی میزان خونی را که به قلب جریان می‌یابد کاهش می‌دهد. این منجر به کاهش سرعت گردش خون در بدن می‌شود. از آنجایی که جریان خون کم است، میزان اکسیژن دریافتی دست‌های شما کاهش می‌یابد که باعث می‌شود دست‌های موم‌مانند، دردناک و ضعیف ایجاد شود.
 
اگر هر یک از این علائم را روی دستان خود مشاهده کردید، بدون تردید با پزشک خود تماس بگیرید، زیرا ممکن است قلب شما در خطر باشد.
 
لکه‌های رنگی روی کف دست
دکتر جاتین ویاس، پروفسور دانشکده پزشکی هاروارد توضیح می‌دهد که لکه‌های بدون درد مایل به آبی یا قهوه‌ای روی کف دست‌ها ضایعات Janeway نامیده می‌شوند. این وضعیت به دلیل لخته شدن خون حاوی باکتری (آمبولی سپتیک) است که منجر به عفونت در سیستم گردش خون می‌شود.
 
ضایعات Janeway به سرعت (اغلب در عرض چند روز) توسعه یافته و ناپدید می‌شوند، به این معنی که اکثر مردم متوجه آن‌ها نمی‌شوند. به همین دلیل است که به محض مشاهده تغییر رنگ در کف دست باید با پزشک مشورت کنید تا بررسی کند که آیا مشکل قلبی دارید یا خیر.
 
خط آخر
در حالی که بیشتر مردم تنها زمانی که احساس بیماری می‌کنند به پزشک مراجعه می‌کنند، همیشه بهتر است از یک بیماری پیشگیری کنیم تا درمان آن، به ویژه مسائل مربوط به قلب.
 
مطالعه منتشر شده در قلب و عروق بالینی نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از مشکلات مربوط به قلب را می‌توان با اجتناب از انتخاب‌های مضر سبک زندگی پیشگیری کرد. این تیم اضافه می‌کند که رژیم غذایی، اضافه وزن و سیگار کشیدن به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را در افراد افزایش می‌دهد.
 
این بدان معناست که شما می‌توانید با اصلاح سبک زندگی و توجه به بدن، به خصوص دستان خود، خطر ابتلا به مشکلات قلبی را کاهش دهید.
 
همچنین مهم است که به طور منظم برای معاینات روتین به پزشک مراجعه کنید. شما باید در مورد رژیم غذایی، سبک زندگی، علائم بدن و هر گونه نگرانی سلامتی دیگری که ممکن است داشته باشید با پزشک خود صحبت کنید.

ساعت : 12:18 -  روز  : چهار شنبه  - 15 /  4 / 1401 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :4220

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود