آموزش

دیابت

 

 

مراقبت از خود با درمان به موقع و پیشگیری از عوارض بیماری ها

 

 

در دنیای امروز به دنبال بهبود وضعیت بهداشت عمومی، بیماری‌های عفونی و واگیر شیوع کمتری پیدا کرده اند و از طرفی با تغییر شرایط زندگی مثل کم تحرکی و  تغییرات رژیم غذایی، افزایش مصرف غذاهای آماده که اغلب کالری غذایی بالایی دارند؛ شیوع اضافه وزن و چاقی منجر به افزایش چشمگیر بیماری های مزمنی نظیر بیماری های قلبی - عروقی و دیابت شده است. از سوی دیگر سالمند شدن جمعیت و ‌افزایش امید به زندگی نیز شمار این گروه از بیماری ها را که اغلب در سنین بالا بروز می کند، بیشتر کرده است.

درحال حاضر دیابت چهارمین علت مرگ و میر در بیشتر کشورهای دنیا از جمله منطقه خاورمیانه است‏ و در کشور ما هم از هر 10 نفر بالای 30 سال ساکن در مناطق شهری، حداقل یک نفر مبتلا به دیابت نوع 2 است. نکته مهم درخصوص این بیماری، بدون علامت بودن آن در مراحل اولیه است و اغلب افراد دیابتی نوع 2 در آزمایشات اتفاقی که به دلایل دیگر انجام می شود؛ شناسایی می شوند و اگر برخی علایم بیماری مثل پرخوری، پرنوشی و پرادراری را داشته باشند ممکن است به درجاتی از عوارض مزمن مبتلا شده باشند.

برخی از مهم ترین عوارض مزمن دیابت عبارتند از:

* عوارض چشمی:رتینوپاتی دیابتی از علل اصلی بروز نابینایی در سنین بالای 20 سال است که در حدود یک سوم بیماران دیابتی بالای 40 سال دیده می شود.

* عوارض حسی حرکتی: حدود 70-60 % بیماران دیابتی به درجاتی از اختلال حس مبتلا می‌شوند که موجب بروز زخم پا می شود. از خصوصیات زخم پای دیابتی عدم تناسب ظاهر زخم با عمق و ابعاد واقعی آن است زیرا به دلیل خونرسانی نامناسب و همین طور اختلال حس درد، زخم پای دیابتی به اعماق استخوان گسترش یافته موجب توسعه عفونت مقاوم به درمان خواهد شد که در اغلب موارد نیاز به قطع عضو دارد.

* عوارض کلیوی:یکی از شایع‌ترین علل نارسایی کلیه و دیالیز، دیابت درمان نشده است. درصورتی که قند خون بیمار به خوبی کنترل نشود در عرض 15-10 سال از شروع بیماری دیابت حدود یک سوم بیماران دچار عوارض کلیوی می شوند و حدود 5% آن ها نیاز به دیالیز پیدا می کنند. تقریباً نیمی از افراد دیالیزی را بیماران دیابتی تشکیل می دهند که اگر همراه با فشار خون بالا باشد میزان آن به مراتب بیشتر است. بیماران دیابتی که نیاز به دیالیز پیدا کنند، بطور متوسط حدود 2 سال عمر می کنند.

بیماری های قلبی - عروقی و سکته قلبی در افراد دیابتی در مقایسه با سایر افراد جامعه 4-2 برابر بیشتر است. عوارض قلبی - عروقی یکی از علل اصلی مرگ در مبتلایان به دیابت است و در برخی از کشورها مسئول بیش از 50% مرگ‌ها می‌باشد.

 از نظر هزینه های بیماری نیز درصورت بروز عوارض، هزینه ها به مراتب افزایش می یاید. مطابق مطالعه سال 1390 در ایران در حدود 9% کل هزینه‌های سلامت در ایران برای کنترل بیماران دیابتی نوع 2 مصرف می‌شود.

با توجه به عوارض مزمنی که اشاره شد و هریک گروه مهمی از بیماری ها را تشکیل می دهند، امروزه از دیابت به عنوان یک بیماری یاد نمی کنند بلکه آن را مجموعه ای از عوامل زمینه ساز بیماری های مهم دیگر می دانند. بر همین اساس باید به خاطر داشته باشیم:

* دیابت یک بیماری مزمن است که درمان قطعی ندارد ولی نیاز به درمان مستمر و مراقبت دائمی دارد. با کنترل مناسب قند خون می توان از عوارض مزمن بیماری پیشگیری کرد. توصیه می شود قند خون ناشتا کمتر از mg/dl140 فشارخون زیر 80/130 و میزان هموگلوبین A1cکمتر از 7% باشد.

* درصورتی که قند خون بیمار به طور متناوب بالا باشد، علامت خاصی ندارد درحالی که بیماری اثرات خود را در مهم ترین اعضای حیاتی بدن یعنی قلب، کلیه ها، چشم، عروق خونی و اعصاب محیطی به جا می گذارد و زمانی که این اعضا دچار عوارض بیماری شوند، درمان بسیار پیچیده، پرهزینه و گاهی غیرقابل برگشت است.

* قند خون بیمار با مراجعه نامنظم به پزشک، مصرف نامنظم دارو و اندازه گیری گاهگاهی قند خون کنترل نمی شود.

* مراقبت بیماری نیاز به همکاری همه جانبه بیمار با تیم درمانی دارد بیمار باید در مورد بیماری خود آموزش ببیند و تحت نظر مستقیم پرستار دیابت و مشاور تغذیه باشد. این خدمات در مراکز بهداشتی درمانی ارائه می شوند.

* بیمار برای اطمینان از کفایت درمان خود باید تحت نظر و مراقبت مستمر مرکز بهداشتی درمانی باشد به طوری که هر سه ماه به پزشک دیابت در مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کند و با نظر پزشک دیابت سالی یک بار برای بررسی عوارض بیماری به پزشک متخصص ارجاع شود.

* درصورت مراجعه مستقیم بیمار به بیمارستان و به منظور مراقبت مستمر بیماری، پس از تکمیل خدمات بیمارستانی بیمار باید مجدداً به مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کند و توصیه های پزشکی بیمارستانی، نتایج آزمایشات و سایر اقدامات تشخیصی و درمانی را برای پزشک دیابت ببرد تا در پرونده پزشکی وی ثبت شود و اقدامات درمانی بعدی براساس آن ها انجام شود.

* درصورتی که بیمار به هر دلیلی بستری شد؛ باید درخصوص کلیه داروهای مصرفی، شرایط تغذیه و فعالیت فیزیکی خود اطلاعات دقیقی به تیم درمانگر بدهد.

دکتر مرجان قطبی- مسوول مراقبت تخصصی برنامه کشوری دیابت

منبع : وزارت بهداشت

ساعت : 10:32 -  روز  : دو شنبه  - 15 /  2 / 1393 /  شماره خبر : 31 / تعداد نمايش :1222

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود