اخبار قلب

پیروی از رژیم غذایی کم نمک و محدود از مایعات در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی

به گزارش پایگاه خبری وب دا، نسرین علیزاده درخصوص نارسایی قلبی گفت: این بیماری زمانی رخ می دهد که قلب نمی تواند به طور موثر خون را به تمامی نقاط بدن پمپ کند و در نتیجه اکسیژن کافی به تمام نقاط بدن نمی رسد.
 
وی با بیان اینکه بیماری های بسیاری باعث بروز نارسایی قلبی می شوند، گفت: بیماری هایی از جمله بالابودن فشار خون، سایر بیماری های قلبی و بیماری های کلیوی باعث بروز نارسایی قلبی می شود.
 
علیزاده اظهار کرد: در این بیماری اگر مایعات و نمک زیادی مصرف شود احتباس آب در بدن صورت گرفته و قلب سخت تر کار می کند که این شرایط وضعیت بیماران مبتلا به نارسایی قلبی را بدتر می سازد بنابراین به منظور کاهش عوارض این بیماری باید از رژیم غذایی کم نمک و محدود از مایعات پیروی شود.
 
وی توصیه کرد: از میوه جات، سبزیجات، انواع حبوبات، تخم مرغ، ماست، شیر، برنج و ماکارونی بیشتر استفاده کنید زیرا این مواد غذایی میزان سدیم پایینی دارند همچنین غذاهایی را انتخاب کنید که میزان نمک کمی دارند مانند انواع گوشت های تازه، مرغ و ماهی.
 
علیزاده ادامه داد: از مصرف چاشنی ها و عصاره هایی که دارای نمک هستند، خودداری و از آب لیموی تازه، فلفل سبز، سیر، پیاز، فلفل دلمه ای و سبزیجات معطری چون ریحان و مرزه برای طعم دار کردن غذا استفاده کنید.
 
وی خاطرنشان کرد: در زمان خرید مواد غذایی، برچسب اطلاعات آن را مطالعه کرده و از مصرف مواد غذایی حاوی سدیم خودداری کنید؛ مواد غذایی فراوری شده مانند انواع کنسروهای گوشت، ماهی، سبزیجات، سوسیس و کالباس سرشار از سدیم هستند که باید از مصرف آن ها جدا خودداری شود .
 
علیزاده محدود کردن حجم مایعات مصرفی در بیماران نارسایی قلبی را یکی دیگر از فاکتورهای مهم رژیمی عنوان کرد و گفت: محدود کردن مصرف مایعات باعث کم شدن میزان احتباس آب در بدن و کم تر شدن بار کاری قلب می شود به همین منظور به این بیماران توصیه می شود بیشتر از 2-5/1 لیتر در روز مایعات (آب، آب میوه، شیر، سوپ و ...) مصرف نکنند .
 
وی یادآور شد: از آنجائیکه ریسک فاکتورهایی مانند دیابت، بیماری عروق کرونر و فشار خون بالا معمولا در این بیماران وجود دارد، توصیه می شود در جهت کاهش عوارض، ریسک فاکتورهای این بیماری ها هم کنترل شوند بنابراین با مراجعه به متخصصین تغذیه، رژیم غذایی صحیح و مناسب وضعیت بدنی خود را دریافت کرده و رعایت کنید.
 
منبع : انجمن خانه قلب ایران

ساعت : 13:0 -  روز  : شنبه  - 18 /  2 / 1400 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :177

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود