اخبار قلب

معاون بهداشت وزیر بهداشت اعلام کرد:

شناسایی ۲۹هزار خانواده ایرانیِ در معرض خطر ناامنی غذایی

دکتر علیرضا رییسی با تاکید بر اینکه بسیاری از بیماری‌هایی که امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، ناشی از الگوهای نادرست تغذیه‌ای است، گفت:‌ اگر نتوانیم در این زمینه خوب اقدام کنیم، ممکن است فرصتی برای سودجویی دیگران به نام مکمل‌های غذایی، استفاد از دمنوش‌های گیاهی و ... را فراهم کنیم. برخی به دلیل این تبلیغات سلامت‌شان به خطر افتاده است.

 

وی افزود: در حوزه تغذیه یکی از نکات کلیدی، تهیه غذا برای سیر شدن افراد است. علاوه بر آن باید سیری سلولی نیز ایجاد کنیم و ریزمغذی‌ها به اندازه کافی به بدن برسد.

 

وی همچنین اضافه کرد: یکی از فاکتورهای امنیت غذایی، دسترسی به آن است. به همین دلیل باید زیرساخت‌های آن فراهم شود. تامین غذای سالم وکافی، توان اقتصادی خانواده‌ها برای تامین غذا و انتخاب غذا مبتنی بر روش و فرهنگ صحیح تغذیه، سه بعد کلیدی امنیتی غذایی هستند. در بند ششم سیاست‌های کلی سلامت و همچنین یکی از بندهای سند چشم انداز توسعه نیز به موضوع امنیت غذایی توجه شده است. سوء تغذیه و بیش‌خواری و اضافه دریافت انرژی از عواقب ناامنی غذایی است.

 

به گفته وی، رژیم غذایی ناسالم، فشار خون بالا، ‌چاقی، تحرک بدنی کم، دیابت، آلودگی هوا، حوادث شغلی، دخانیات و کلسترول از جمله ۱۰ عامل اصلی خطرناک بیماری‌های غیرواگیر هستند.

 

رییسی همچنین اعلام کرد: مردم ایران ۳.۵ برابر مردم دنیا قند و ۲.۵ برابر نمک استفاده می‌کنند. ۹.۸ درصد جمعیت روستایی کشور و بیش از ۱۳ درصد جمعیت شهری مبتلا به دیابت هستند. از هر ۱۰ نفر در روستاها دو نفر چربی خون بالا دارند. ۵۲ درصد مردم روستا و ۵۸ درصد شهرنشینان فعالیت فیزیکی کمی دارند. علاوه بر آن مشخص شده که ۵۰ درصد جمعیت روستایی و ۶۰ درصد شهرنشینان دچار اضافه وزن و شش درصد روستاییان و سه درصد شهرنشینان کمبود وزن دارند. ۹۰ درصد مردم در روستاها نمک بیش از اندازه مصرف می‌کنند. همچنین فشار خون ۲۷ درصد گزارش شده است.

 

وی گفت: شناسایی مناطق پرخطر از نظر ناامنی غذایی اولویت دارد. غربالگری خانوارهای دارای ناامنی غذایی و آموزش زنان تسهیل‌گر توسعه روستایی در زمینه ترویج غذای سالم جزو برنامه‌های آینده وزارت بهداشت است.

ساعت : 8:23 -  روز  : یکشنبه  - 15 /  11 / 1396 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :308

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود