اخبار قلب

گزارش وزیر بهداشت به رئیس جمهور:

ایرانی‌ها سه برابر استانداردهای جهانی نمک می‌خورند!

دکتر سیدحسن هاشمی در نخستین مجمع سلامت که صبح یک شنبه با حضور رئیس جمهور و برخی از وزراء در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد گفت: در دولت یازدهم توجه ویژه‌ای به سلامت مردم شد که گونه ای که توجه به سلامت ایران در این دولت بی سابقه بوده است.

وزیر بهداشت با توجه به اینکه تا ۵۰ سال پیش، بیماری های واگیر، مهمترین عامل مرگ و میر بودند افزود: امروزه بیماریهای غیرواگیر بیشترین گرفتاری جوامع را تشکیل می‌دهد.

وی در ادامه به مهمترین عوامل شیوع بیماری های غیر واگیر در کشور پرداخت و گفت: میزان شیوع چاقی در زنان ایرانی ۲۹.۷۶ درصد و در مردان ۱۵.۲۹ درصد است و همچینن در مناطق شهری شیوع چاقی ۲۴ درصد و در مناطق روستایی ۱۹ درصد گزارش شده است. زنان استان مازندران بیشترین درصد چاقی را دارند.

وزیر بهداشت به شیوع فشار خون در کشور اشاره کرد و گفت: ۲۸.۱۹ درصد زنان و ۲۸.۳۱ درصد آقایان دچار فشار خون هستند، به طوری که ۲۶.۵ درصد مناطق شهری و ۲۸.۳ درصد روستاهای کشور مبتلا به این عارضه هستند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: متاسفانه ۵۰ درصد کسانی که مبتلا به فشار خون هستند از بیماری خود خبر ندارند.

وی افزود: مردان استان کردستان بیشتریندرصد شیوع فشار خون را دارند

وزیر بهداشت در ادامه به دیابت اشاره کرد و اظهار کرد: ۱۰.۳ درصد زنان و ۸.۵ درصد مردان ما دیابت دارند و این وضعیت در مناطق شهری ۹.۹ درصد و در روستاها ۷.۸ درصد است. به گفته وزیر بهداشت زنان استان سمنان بیشترین درصد دیابت در کشور را دارند.

وی به شیوع چربی اشاره کرد وگفت: ۲۹.۵ درصد زنان و ۲۲.۵ درصد مردان ما چربی دارند به طوری که این آمار در مناطق شهری ۲۷.۷ درصد و در روستا ۲۰.۷درصد است. همچنین بیشترین شیوع چربی در استان تهران است.

وزیر بهداشت با اعلام اینکه ۵۰ درصد مرگ و میر ایرانی‌ها به خاطر بیماریهای قلبی و سکته‌های مغزی است افزود: متاسفانه ۴ درصد زنان و ۲۵.۱۶ درصد مردان ما، مصرف کننده دخانیات هستند به طوری که این وضعیت در مناطق شهری ۱۳ درصد و در روستاها ۱۵.۵ درصد برآورد می‌شود.

وی افزود: افراد ۴۵ تا ۵۴ سال ما، بیشترین مصرف کننده مواد دخانی در کشور هستند.

دکتر هاشمی به مصرف سبزیجات اشاره کرد و گفت: زنان و مردان ما تقریبا به یک اندازه میوه و سبزیجات استفاده می‌کنند به طوریکه این میزان برای هر دو جنس ۴۸ درصد گزارش شده است به گفته وی مردم بوشهر بیشترین درصد مصرف میوه و سبزیجات را دارند.

وزیر بهداشت در ادامه به مصرف فست فود اشاره کرد و گفت: ۱۱ درصد زنان و ۱۴.۶ درصد مردان ما فست فود می‌خورند و این وضعیت در مناطق شهری ۱۴ درصد و در روستاها ۹ درصد گزارش شده است. همچنین مردم استان یزد بیشترین استفاده کننده از فست فودها هستند.

دکتر هاشمی در ادامه به مصرف بالای نمک در ایران اشاره کرد و هشدار داد: مصرف نمک ما ۱۲ گرم است که این عدد حداقل سه برابر مصرف جهانی است و بیشترین علت آن به خاطر مصرف نان است که در آن از نمک زیاد استفاده می‌شود. ۸۵ درصد زنان ایرانی و ۹۴ درصد مردان ایرانی بیشتر از حد مجاز نمک می‌خورند. مردم استان گیلان کمترین مصرف نمک را دارند.

وی در ادامه به موضوع فعالیت های فیزیکی اشاره کرد و افزود: ۹۶ درصد زنان ایرانی فعالیت فیزیکی خیلی کم و یا اصلا ندارند و این وضعیت در بین مردان ما ۸۳ درصد گزارش شده است.

دکتر هاشمی با اعلام اینکه در مناطق شهری ۹۲ درصد و در روستاها ۸۵ درصد مردم فعالیت فیزیکی ندارند اظهار داشت: کمترین فعالیت فیزیکی در بین زنان بوشهری مشاهده شده است.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که امروزه مهمترین علت مرگ ها ناشی از بیماریهای غیرواگیر است افزود: بیماری‌های قلبی عروقی، سرطانها، دیابت و بیماریهای مزمن تنفسی، بیشترین علت مرگ‌های ناشی از بیماری های غیرواگیر هستند.

دکتر هاشمی مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل را چهار عامل افزایش بیماری‌های غیرواگیر قلمداد کرد.

ساعت : 13:31 -  روز  : دو شنبه  - 9 /  12 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :623

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود