اخبار قلب

معاون بهداشت وزیر بهداشت در دهلی نو:

سالانه 63 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت سیگار را عامل اصلی سرطان ریه و افزایش خطر سکته های قلبی و مغزی دانست و تصریح کرد: سالانه حدود 64 هزار نفر در کشور براثر استعمال دخانیان جان خود را از دست می دهند.

به گزارش آوای سلامت، دکتر علی اکبر سیاری در حاشیه هفتمین کنفرانس اعضا کنوانسیون کنترل دخانیات در دهلی نو اظهار کرد: براساس تحقیقی که در سال 90 انجام شده، حدود 11.5 درصد از جمعیت بین 14-64 ساله در ایران دخانیات استعمال می کنند.

وی با بیان اینکه سالانه 63 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود خاطرنشان کرد:سالانه شش میلیون نفر در دنیا براثر مصرف دخانیات و 600 هزار نفر دیگر نیز براثر دود دست دوم فوت می کنند.

وی با بیان اینکه سالانه در دنیا 17 میلیون نفر براثر بیماری های قلبی و عروقی، پنج میلیون نفر بیماری های تنفسی و دومیلیون نفر براثر سرطان جان خود را از دست می دهند تصریح کرد: در همه این بیماری ها مصرف دخانیات به عنوان یک عامل اصلی محسوب می شود.

دکتر سیاری، سیگار را عامل اصلی 90 درصد از سرطان ریه دانست و افزود: مصرف سیگار خطر سکته های قلبی و مغزی را بین دو تا چهار برابر افزایش می دهد و افرادی که از زیر 18 سالگی سیگار را شروع می کنند به طور متوسط بین 10 تا 20 سال کمتر عمر می کنند.

وی، مصرف قلیان و اضافه کردن مواد معطر به آن را بسیار خطرناک دانست و تصریح کرد: هر قلیان معادل 40 نخ سیگار ضرر دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بر تلاش برای ممنوع کردن مصرف قلیان و افزودن مواد معطر به آن تاکید کرد.

دکتر سیاری، مبارزه با قاچاق سیگار، جلوگیری از تبلیغات گول زننده و آشنایی مردم با عوارض مصرف دخانیات، جلوگیری از مصرف دخانیات در اماکن عمومی، نفروختن سیگار به افراد زیر 18 سال را از جمله راهکارهای سازمان بهداشت جهانی برای مبارزه با دخانیات عنوان کرد.

ساعت : 8:37 -  روز  : شنبه  - 22 /  8 / 1395 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :671

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود