اخبار قلب

یادآور واکسن کرونا برای بیماران فشار خون اهمیت ویژه دارد

در مطالعه ای که بر روی ۹۱۲ نفر شهروند آمریکایی در لوس آنجلس انجام شده است، مشخص شد که ۸۶ درصد از کسانی که به دلیل ابتلا به کرونای شدید ناشی از امیکرون بستری شده بودند سابقه ی ابتلا به فشار خون داشته اند. این مطالعه در شماره اخیر مجله ی Hypertension  منتشر شده است.
پیش از این مطالعه نیز محققان می دانستند که برخی افراد مانند سالمندان، افراد مبتلا به دیابت، افراد مبتلا به فشار خون در معرض خطر بیشتری برای شدید شدن کرونا هستند اما آنچه که این مطالعه نشان داد از دو منظر حائز اهمیت است. 
اول آنکه کسانی که در خطر بستری شدن ناشی از کرونا امیکرون هستند لزوما همان هایی نیستند که ما فکر می کنیم و به چشم می بینیم و بیمارانی که به ظاهر در ابتدا حال خوبی دارند اما سابقه فشار خون دارند ممکن است در سیر بیماری بدحال شوند و این موضوع فارغ از سن بیمار است و چه بسا فرد جوان تری که بدلیل سابقه فشار خون احتمال بستری شدنش بیشتر می شود. 
دوم آنکه این مطالعه به نوع امیکرون اشاره ای نمی کند. از ابتدای ورود امیکرون در آمریکا تا کنون ۷ جهش از آن در آن کشور ثبت شده است و این مطالعه همه آن ها را با هم در نظر گرفته و تفکیک نکرده است. در این مطالعه مشخص شد که هرچند ۳ نوبت واکسیناسیون می تواند از شدت یافتن بیماری به میزان بسیار زیادی پیشگیری نماید اما این موضوع بدون نقص و کاملا ایده آل نیست و باز هستند معدود کسانی که علی رغم ۳ نوبت واکسیناسیون ممکن است به بیماری شدید مبتلا شوند و در این مطالعه نشان داده شد که بیماران فشار خون در این میان سهم بیشتر از بقیه داشتند. در این مطالعه سایر عللی که شانس بستری را بیشتر می کنند داشتن سابقه سکته قلبی، بیماری مزمن کلیه، فاصله افتادن بین آخرین دوز واکسن تا زمان ابتلا بود. 
در پایان محققین چنین جمع بندی نمودند که هرچند حداقل ۳ نوبت واکسیناسیون برای مقابله با امیکرون مفید است اما باید با زدن ماسک و رعایت موازین بهداشتی در کاهش خطر ابتلا تا آنجا که امکان دارد از ابتلا جلوگیری نمود، مخصوصا برای کسانی که سابقه فشار خون دارند، زیرا افراد جوان دارای فشار خون نیز در صورت ابتلا به کرونا امیکرون احتمال بستری شدن بیشتری دارند. علت این ارتباط نیاز به تحقیقات بیشتر دارد.
 
منبع : دفتر آموزش سلامت وزارت بهداشت

ساعت : 11:16 -  روز  : یکشنبه  - 23 /  5 / 1401 /  شماره خبر : 30 / تعداد نمايش :458

درج نظر بینندگان نظرات کاربران فایل مرتبط
  درج نظر بينندگان خبر :

نام:   
ایمیل:  
نظر:    

  نظرات كاربران:


 

مسابقه عکس قلب سالممسابقه اینترنتی قلب سالم


آموزش تصویری احیای قلب

با نحوه و چگونگی احیای قلبی آشنا شوید

 

آموزش پیشگیری سلامت قلب

درباره سلامت قلب بیشتر بیاموزیم

اندازهگیری استرس

آیا می توان استرس را اندازه گیری کرد !

 

  

بهینه سازی وب سایت - طراحی پرتال ورود